Επιμόρφωση προσωπικού Πανεπιστημίου Ιωαννίνων:
Ακαδημαϊκό έτος 2017-2018

Για 4η συνεχόμενη ακαδημαϊκή χρονιά το Κέντρο Επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ.) και η Διεύθυνση Διοικητικού του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων υλοποίησαν δωρεάν δράσεις επιμόρφωσης για τα μέλη του προσωπικού του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, πραγματοποιήθηκαν 89 ώρες επιμόρφωσης, τις οποίες παρακολούθησαν 92 μέλη προσωπικού του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Οι δράσεις επιμόρφωσης κάλυψαν θέματα, όπως δεξιότητες πληροφορικής (Word, Excel, PowerPoint), καθώς και θέματα υγείας και ασφάλειας στον χώρο εργασίας (προστασία από σεισμούς, και παροχή πρώτων βοηθειών).
Να σημειώσουμε ότι η συστηματική υλοποίηση σεμιναρίων επιμόρφωσης προσωπικού στο Πανεπιστημίου Ιωαννίνων ξεκίνησε το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 και μέχρι το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018, έχουν ήδη πραγματοποιηθεί 425 ώρες επιμόρφωσης, τις οποίες παρακολούθησαν 226 μέλη προσωπικού του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Η θεματολογία των προγραμμάτων καθορίζεται με βάση τα αποτελέσματα διάγνωσης εκπαιδευτικών-επιμορφωτικών αναγκών, και καλύπτει μία ευρεία γκάμα αντικειμένων, όπως θέματα που αφορούν στη λειτουργία και τον εκσυγχρονισμό της δημόσιας διοίκησης (νομιμότητα και διαφάνεια, εκπαίδευση προϊσταμένων, δημόσια έγγραφα, ψηφιακές υπογραφές), θεσμικό πλαίσιο που αφορά στα ΑΕΙ (εκλογές-εξελίξεις μελών ΔΕΠ), δεξιότητες πληροφορικής (Word, Excel, PowerPoint, ηλεκτρονικό πρωτόκολλο), δεξιότητες επικοινωνίας και ομαδικής συνεργασίας, καθώς και θέματα υγείας και ασφάλειας στον χώρο εργασίας (πυροπροστασία, προστασία από σεισμούς, παροχή πρώτων βοηθειών).
Οι δράσεις επιμόρφωσης πραγματοποιούνται στις αίθουσες του ΔΙΚΕΠΠΕΕ «Σταύρος Νιάρχος», στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Η επιμόρφωση παρέχεται στα μέλη του προσωπικού δωρεάν, είτε στο πλαίσιο σεμιναρίων με εσωτερικούς επιμορφωτές-μέλη προσωπικού του Πανεπιστημίου που παρέχουν αμισθί εκπαίδευση σε αντικείμενα της ειδικότητας και επαγγελματικής τους εμπειρίας, είτε στο πλαίσιο σεμιναρίων σε συνεργασία με φορείς και υπηρεσίες εκτός Πανεπιστημίου Ιωαννίνων που παρέχουν δωρεάν επιμορφωτικά σεμινάρια για το προσωπικό του Πανεπιστημίου, μετά από σχετικά αιτήματα του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. και της Διεύθυνσης Διοικητικού.
Όσον αφορά στη δεύτερη κατηγορία, από το 2014 έως το 2018, έχουν υλοποιηθεί εκπαιδευτικά σεμινάρια σε συνεργασία με το Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης (ΕΚΔΔΑ), τη Διοίκηση Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Νομού Ιωαννίνων, τη Διεύθυνση Πολιτικής Προστασίας Περιφέρειας Ηπείρου, τη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ) του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Ιωαννίνων (ΠΓΝΙ), την Ελληνική Εταιρεία Διαχείρισης Επειγόντων Περιστατικών (ΕΕΔΕΠ), και το Ελληνικό Ινστιτούτο Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας-Παράρτημα Ιωαννίνων.
Η δράση συνεχίζεται και το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019.

Κέντρο Επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ.)
και
Διεύθυνση Διοικητικού του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων